Zile istorice pentru comuna Livezi: Două mari proiecte au fost semnate: Gaze naturale și parc fotovoltaic

Ștefan Verdeș, primarul din Livezi a semnat două mari proiecte de investiții, extrem de utile pentru comuna pe care o administrează.

”Vorbim de două mari proiecte pe energie. Unul cu fonduri europene și care înseamnă realizarea unui parc fotovoltaic care să asigure consturile cu energia electrică a instituțiilor publice din Livezi. Iar cel de al doilea înseamnă rețeaua de gaze, un proiect care va schimb cu totul istoria economică a zonei. Gazele naturale vor asigura o repopulare a comunei, atragerea de agenți economici în zonă, creșterea confortului, calitatea vieții, o dianamică și o progresie uriașă pe Valea Oltețului”, spune primarul din Livezi.

Ambele proiecte care aduc aproape 2 milioane de euro în comună au fost semnat semnate la guvern de Ștefan Verdeș și cei doi ministri, Boloș și Burduja, investiții care vor aduce noi locuri de muncă și două importante șantiere în Livezi.

Asta pe lângă rețeaua de apă, alt proiect care va fi semnat în cursul anului 2025.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *