Va ajunge lumea să fie condusă de oamenii care cred că Pământul e Plat?

Acum poate ne amuză această idee. Sau nu chiar atât de mult ca în urmă cu 30 de ani. Când râdeam de găinile care nasc pui vii. Astăzi sunt semne că la un moment dat, lumea, umanitatea să regreseze, societatea să intre într-un declin, statele lumii să fie conduse de lideri ai obscurantismului, de tip sectar, aduși la putere prin forța democrației, de o umanitate care se dovedește mult mai pătimașă și decisă să iasă în față, din cauza teoriilor conspirației.
Dacă mă uit la compoziția electoratului lui Călin Georgescu văd următoarele lucruri. Dau la o parte pe cei dezamăgiți de clasa politică, destul de educați și furați de statul pesedist-penelist care au votat cu acest terț dintr-o furie sau dorință de schimbare.
Ce ne rămâne? Ne rămâne cel mai divers, eclectic și colorat electorat. Este electoratul care crede în urmele chimice ale avioanelor de pe cer, în oculta care prin pandemie a dorit să micșoreze populația globului, care crede că limba dacică este prima din Europa și latina o ramificație a ei. Care crede într-un miticism amestecat cu protocronism dacă-christic. Că pământul poate e plat. Este o diversitate de coloratură, pe care de regulă o vedeam la acele clipuri ”Vox Populi” și râdeam la chefuri ca despre zona marginală a societății.
Nu, iată că nu mai sunt la periferia culturii, dimpotrivă au înaintat în centrul orașelor, cu kalașnikoavele inculturii, fluturate amenințător deasupra capului, având acum un lider. Care alături de soția lui sunt în aceeași matrice a conspirației – apa falsă, cipuri prin suc, extratereștrii, caca mic, caca mare.
România nu este un caz izolat, această putere a marginilor culturale, nu a inculților, ci a ”aculturnicilor” erupe peste tot pe mapamond, a fost descoperită cu succes de Moscova. Nu, să nu facem o eroare. Nu Moscova a creat-o dar profită imens de ea. Pentru că este masa critică, una care poate zgudui economia statelor libere și eroda încrederea în democrație și ”normalism”.
Trump este exponentul lor? Și da și nu. SUA este eminamente un stat liberal, capitalist înainte de a fi un stat cultural. Chiar dacă există o prostie socială în rândul populației needucate americane, nu schimbă, nu resetează economia zonei. În SUA și ăl de crede în extratereștrii și ăl normal la cap sunt pragmatici și au liberă inițiativă. Trump poate că este exponentul oamenilor de afaceri plecați cu sorcova dar nu îngroapă un sistem social, democratic. Nu pune în pericol demcorația, economia liberală.
Problema europeană e mai gravă. Pentru că această zonă de analfabetism funcțional este extrem de submersivă, roade pilonii democrației și ne poate arunca într-o criză de proporții. În România este important ca din grupul ”georgiștilor” să se rupă educații și cei care au votat pentru că sunt dezamăgiți de clasa politică. Cum se poate face asta?
Identificându-se azi, un lider, un om, echilibrat, modest, onest, rațional care să nu bată câmpii, să aibă un cuvânt articulat și credibil care să ”însănătoșească” votul populației. Acest personaj atrage voturi și din zona neutră și îi lasă pe ciudați singuri în stradă. Rămâne doar Floricica Dansatoarea acolo și cu Vulpița. Și femeia cu melci și Zalmoxe.
Mai mult, trebuie să ne trezim un pic la realitate și să începem să postulăm niște adevăruri, să umblăm un pic la școală, pentru că lumea în marea ei majoritate ar trebui să știe că România nu are granițe cu Marea Caspică. Și că nu poți să refaci o economie prin agricultura cooperativizată și să vină nemții să caute joburi în țara noastră. Nu, nu e de râs, atât timp cât ai minim 15% din populația unei țări care crede astfel de nerozii.
Liviu POPESCU