Un drum de munte din Vâlcea a intrat complet în reabilitare
Au fost reluate lucrările pe Drumul Național 7 A, în stațiunea vâlceană Voineasa
Lucrările desfășurate în cadrul acestui proiect sunt unele foarte complexe și au ca rol principal asigurarea unor condiții de circulație optime pentru participanții la trafic. Potrivit reprezentanților Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Craiova, lungimea totală pe care se va interveni este de aproximativ 22 de km, pe care se vor face 4 poduri noi, iar unul va fi reabilitat.
Între Vidra și limita de județ Vâlcea cu Hunedoara, au fost reluate lucrările de consolidare și protecție a versanților pe DN 7A. Lucrările desfășurate în cadrul acestui proiect sunt unele foarte complexe și au ca rol principal asigurarea unor condiții de circulație optime pentru participanții la trafic.
Drumarii anunță că pe DN 7A, între Vidra și limita de județ Vâlcea cu Hunedoara, se lucrează intens. Practic, au fost reluate lucrările de consolidare și protecție a versanților.
Primele lucrări desfășurate în zonă au fost cele pentru execuția piloților forați și de montare a ancorelor care vor folosi la montarea plaselor de protecție. Lucrările desfășurate în cadrul acestui proiect sunt unele foarte complexe și au ca rol principal asigurarea unor condiții de circulație optime pentru participanții la trafic.
Scurgerea și evacuarea apelor de pe platforma drumului este o altă lucrare foarte importantă ce se va realiza în cadrul acestei lucrări și se va face prin execuția a aproximativ 23.000 m de șanțuri și rigole și execuția a 126 de podețe.
Toate aceste investiții se fac pentru creșterea siguranței rutiere, astfel că în zonă se vor monta parapeți metalici noi iar cei vechi și/ sau degradați se vor înlocui. Lucrările de consolidare și protecție a versanților vor consta în execuția unor ziduri de sprijin noi sau înlocuirea celor vechi și deteriorate. Se vor mai executa structuri de sprijin din coloane forate și ziduri de sprijin din gabioane.
Pentru a spori siguranța participanților la trafic, pe zonele cu risc de cădere a pietrelor pe carosabil, se vor monta plase de protecție.
