Premiul Special al Juriului pentru “Quod Erat Demonstrandum” – Festivalul de Film de la Roma:

Juriul celei de-a VIII-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film, care s-a desfăşurat la Roma în perioada 8 – 17 noiembrie, prezidat de regizorul american James Gray şi compus din cineaştii Veronica Chen (Argentina), Luca Guadagnino (Italia), Aleksei Guskov (Rusia), Noemie Lvovsky (Franţa), Amir Naderi (Iran) şi Zhang Yuan (China), a acordat următoarele premii:

Premiul “Marc’Aurelio” de Aur pentru cel mai bun film: “Tir”, de Alberto Fasulo, Italia

Premiul pentru cea mai bună regie: Kurosawa Kiyoshi, pentru “Seventh Code”, Japonia

Premiul Special al Juriului: “Quod Erat Demonstrandum”, de Andrei Gruzsniczki, România

Premiul pentru cel mai bun actor: Matthew McConaughey, pentru “Dallas Buyers Club”, de Jean-Marc Vallee, SUA

Premiul pentru cea mai bună actriţă: Scarlett Johansson, pentru “Her”, de Spike Jonze, SUA

Premiul pentru cel mai bun actor debutant: pentru întreaga distribuţie a filmului iranian “Acrid”, de Kiarash Asadizadeh

Premiul pentru cel mai bun scenariu: Tayfun Pirselimoglu, pentru “I’m Not Him”, Turcia

Premiul pentru cea mai bună contribuţie tehnică, pentru montaj: Koichi Takahashi, pentru “Seventh Code” de  Kurosawa Kiyoshi, Japonia

Menţiune Specială a Juriului pentru “Lanse gotou”, de Cui Jian, China

Premiul Publicului pentru cel mai bun film: “Dallas Buyers Club”, de Jean-Marc Vallee, SUA, interpretat de Jared Leto, Matthew McConaughey şi Jennifer Garner

Juriul prezidat de regizorul italian Roberto Faenza a acordat Premiul pentru cea mai bună “opera prima sau seconda” filmului “Out of the Furnace”, cel de-al doilea film al regizorului american Scott Cooper, interpretat de Christian Bale şi Cassey Afleck

Premiile secţiunii CineMaxxi, acordate de Juriul prezidat de regizorul american Larry Clark:

Premiul pentru cel mai bun film: “Nepal Forever”, de Aliona Polunina, Rusia

Premiul Special al Juriului : “Birmingemskij ornament 2”, de Andrey Silvestrov şi Yuri Leiderman, Rusia

Premiul pentru cel mai bun mediumetraj: “The Buried Alive Videos”, de Roee Rosen, Israel

Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: “Der Unfertige”, de Jan Soldat, Germania

Premiile secţiunii “Prospettive Italia Doc”:

Premiul pentru cel mai bun documentar italian: “Dal profondo”, de Valentina Pedicini

Menţiune Specială pentru “Fuoristrada”, de Elisa Amoruso.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *