Pentru Adrian Mitrache, anul 2023 a fost o reușită prin prisma înființării rețelei de canalizare

Pentru Adrian Mitrache, 2023 a fost anul ”Canalizării”, anul în care un mae proiect de utilitate publică pentru Golești a intrat în implementare și care deja a ajuns la 85% stadiu de execuție.
”Anul 2023 este anul în care am reușit să implementăm rețeaua de canalizare. O rețea nouă, cu stație modernă de tratare a apelor uzate. O rețea fără de care nu puteam face alte proiecte. La finalul acetsui proiect vom avea rețea de canalizare în Aldești, Blidari, o parte din Popești și Gibești. Iar prin AfM vor depune un proiect de extindere a rețelei de canalizare în Popești și Opătești și vom completa și extinderea rețelei de apă”, spune primarul Mitrache.
Capitolul la care comuna Golești stă prost este cel al infrastructurii de drumuri. Și asta pentru că tim de 30 de ani niciun primar nu a accesat linii de finanțare în acest sens, mai ales că au fost și prin POR și prin toate PNDL-urile.
”Aici am pornit efectiv de la zero. Dar am venit și noi la spartul târgului, când toate programele de drumuri au fost lansate în ultimii ani. Din păcate, niciun edil din Golești nu a vrut sau nu știu care au fost motivele pentru care nu au depus proiecte pentru drumuri, De aceea, avem doar 10 km de drumuri modernizate dintr-un total de 82. Ce am reușit noi în trei ani, au fost trei km de drumuri iar în acest an, Strada Giurgiuveni. Acum este această măsură pe AFIR de 1 milion de drumuri. Depunem și sper să avem punctaj pentru a reuși. Dar nu mai sunt atâtea axe pentru drumuri câte au fost acum ceva ani. Pentru că și Uniunea sau Guvernul consideră că acestea trebuiau de mult finalizate”, adaugă primarul.
O veste bună vine însă din domeniul educație, școala gimnazială din Popești va fi reabilitată și modernizată cu fonduri europene.
În calasamentul economic al punctajului pentru eligibilitatea investițiilor, comuna Golești, are 90 de puncte, fiind în plutonul fruntaș al localităților cu mare expunere pentru dezvoltarea de afaceri.
Asta grație faptului că se află la 8 km de viitoarea autostradă Sibiu – Pitești, deci în marja celor 50 de km de clustere economice care se dezvoltă riveran unui drum de mare viteză. Așadar Goleștiul este o opțiune pentru: Logistică, Servicii, Mică Producție Industrială, Alimentație Publică, Turism de Tranzit o întreagă ofertă specifică unei zone de tranzit.