Constelații Rock confirmă că moștenirea Râmnicului nu s-a pierdut. Copiii frumoși ai viitorului merită toate aplauzele!

Este extraordinar câți copii frumoși are Râmnicu Vâlcea. Patru seri de rock a avut acest municipiu în doar două săptămâni. Este uriaș pentru un oraș care trei decenii a cultivat în agorele publice doar folclor și pop de consum la diferite sărbători citadin câmpenești.
De salutat efortul Primăriei Râmnicului care a înțeles că există un astfel de public, că sunt adolescenți în acest oraș care dincolo de gusturile majorității, au camerele tapetate cu postere, printre cărți și culgeri de matematici, stau ”vinilurile virtuale” cu monștrii sacri de la Led Zep la Metallica. O frumoasă marcă, a nobleții muzicale am reamarcat-o în aceste patru zile de maraton rock-ologic la Aby Stage, unde puștimea care va construi România, în organigrama ei de calitate, a venit, flămândă după muzică!
Tinerii, copiii, adolescenții care au venit la Aby Stage, alături de veteranii acestui oraș sunt cei care pășesc în viață, cu o cultură, cu un patrimoniu de spirit. O cultură muzicală, un spirit nonconformism, o rebeliune aleasă, au în ei acel țipăt de pescăruș, care se înalță, peste ani și care va urma calea studenției aici sau dincolo, va aprofunda sensul vieții și care va lăsa aceeași Legacy, pe care noi le-am lăsat-o.
Constelații Rock de la Râmnic asta confirmă. Ce am primit noi, în anii 90 de la ăi mai mari, nu s-a pierdut. Adolescenții care au umplut până la refuz Aby Stage-ul lui Miță, au găsit testamentul nostru și au preluat moștenirea, au șlefuit-o, o valorifică și o vor lăsa și ei, la rândul lor generațiilor, după ce vor upgrada zările, mările din Vamă, iubirile și lumea toată.
Transferul între generații s-a făcut frumos. Le Roi nu este mort! Dar avem un nou rege în oraș. Regele Rock-ului a preluat toate – coroană, spada, spirit, Knights of Metal sunt aici. Felicitări publicului, felicitări lui Miță și Show Must Go On.
Mai mult, alături de Civic Rebels, trupă consacrată de Heavy Metal din Râmnic mai există încă o trupă de gen care a fost primită și asumată de public. Exterminator (Vlad Florea -17 ani, elev, chitară bass, Radu G. Alexandrescu – 18 ani, elev, tobe, Vlad Cioculeasa – 19 ani, elev, chitară solo și voce, toți cu aport compozițional)