Burkina Faso reclamă Algeria la FIFA

Federaţia de fotbal din Burkina Faso (FBF) a depus o reclamaţie la FIFA împotriva Algeriei, care a aliniat în teren un jucător neeligibil, după părerea sa, pe Madjid Bougherra, în returul barajului de calificare la Mondialul 2014 (1-0), care a trimis Algeria la Mondialul din Brazilia, a anunţat FBF.
Bougherra, autorul unicului gol, nu trebuia să dispute meciul cu Burkina din cauza unui cumul de cartonaşe galbene, a declarat presei Sita Sangare, preşedintele FBF, care spune că va face cercetări pentru a demonstra acest lucru.
Potrivit FBF, căpitanul algerienilor ar fi primit un prim cartonaş galben în meciul cu Mali, din faza grupelor, şi pe al doilea, în meciul-tur de la Ouagadougou, ceea ce ar fi însemnat suspendarea pentru meciul-retur de la Blida.
Reclamaţia Burkinei Faso se referă şi la arbitrajul senegalezului Badara Diatta, care nu ar fi lăsat să se joace toate cele patru minute de prelungire ale partidei.