Dănicei este frumoasă punte culturală care leagă trei județe
Una din cele mai întinse localități din Vâlcea, cu 14 sate componente, este Dănicei. O localitate dispusă pe dealurile de est ale județului, cu o istorie bogată în pomicultură și cu perspective economice care depind de mersul economic a trei județe. Pentru că Dăniceiul este un punct nodal geografic între Vâlcea, Argeș și Olt. O punte de interferențe culturale, tradiții, în pictograma dealurile de est.
Vorbind de Dănicei, despre o întindere de circa 2900 de hectare cu sate care, acum, beneficiază de utilități, precum drumuri asfaltate, iluminat public, internet, apă sau canalizare, un centru social, târg comunal, un cămin cultural nou, sediu primărie. Pe viitor o școală și o grădiniță nouă.
Adică, o administrație care, în ciuda izolării de județ, a reușit să atragă fonduri, atât guvernamentale cât și europene pentru a aduce localitatea la standarde de viață decente pentru cetățeni.
Anul 2025 aduce astfel noi investitii în conuna Dănicei, drumuri noi, extinderi de utilități, așa cum am spus, o școală nouă și un nou sediu pentru primărie. Trebuie spus că localitatea va avea parte de un nou centru civic. Platoul central va fi reamenajat astfel încât să fie unul dintre cele mai frumoase puncte de atracție din zonă. Aici se află deja centrul de zi, viitorul centru cultural, aici se va ridica noua primărie, un parc, probabil și o piață agro alimentară cu produse tradiționale dar va fi deschis și pentru investitorii privați care vor dori să investească în mici firme de producție.
Dăniceiul se transformă pe zi ce trece, în teritoriul ales de bucureşteni, de doljeni, pentru a fi o opţiune de relaxare. Au apărut pensiunile, casele de vacanţă, lumea vine la Dănicei şi se minunează că acest loc a rămas o insulă de frumos într-o lume prea puţin ştiută.
