Școala, parc fotovoltaic și grădinița sunt lucrările importante din 2026, la Orlești
În comuna Orlești se lucrează la școala gimnazială, cu fonduri europene, urmând ca această instituție să fie transformată într-una verde, prietenoasă cu mediul și cu consum redus de energie.
”Proiectul respectă graficul de implementare. Este un proiect complex care include tot ce înseamnă reabilitare din punct de vedere eneregtic, termoizolație, ventialație, instalații de încălzire. O școală cu condiții oportune pentru studiu. Se lucrează la apă și vom depune la AfM, etapă finală, extindere canalizare în toată localitatea. Comuna noastră a intrat în curățenia de primăvară, se refac trotuare, drumuri, se curăță rigole, se toaletează pomii”, precizează primarul Constantin Cîrstina.
În Orlești sunt în licitație mai multe lucrări – grădinița cu program prelungit și piscină, parcul fotovoltaic de 400 kw.
Cu o populație de aproximativ 2.900 de locuitori, Orleștiul înregistrează și o demografie în creștere, semn că acolo unde există apă, canalizare, gaze, asfalt, oamenii aleg să revină acasă, sau orașenii vin să-și ridice una sau investitorii aleg să facă o afacere.
Comuna este situată în Toscana României, pe dealurile viticole, la marginea pădurii, într-o frumoasă zonă a judeţului, cu veri răcoroase şi ierni blânde.
