La Mateești se va investi în propria sursă de apă în 2026

La Mateești, în acest an, printr-un amplu proiect se va amenaja propria sursă de apă, anunță primarul Cosmin Anghelescu.

”Proiectul finanțat prin Agenția Fondului de Mediu privind extinderea de apă și canalizare vine cu două foraje și rezervoare pentru apă. Vom avea propra resursă de apă, prin acest proiect. De altfel în acest an, ne vom concentra atenția pe extinderile de utilități, apă și canalizare prin Anghel Saligny și Agenția de Mediu. Lucrăm la stațiile de autobuz, stații moderne, cu săli de așteptare, digitalizare”, precizează ediul din Mateești.

Totodată a demarat cadastrarea a 4 noi sectoare, prin programul național anual de cadastru gratuit.

Iar în zona târgului va fi amenajat un parc fotovoltaic pentru compensarea consumului de energie electrică cu instituțiile publice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *