În stațiunea Ocnele Mari au început lucrările la primul hotel

Primul hotel urmează a fi ridicat în stațiunea Ocnele Mari, în zona ștrandului, lucrările demarând chiar în cursul acestei săptămâni.

”Este unul dintre principalii investitori din stațiunea noastră și salutăm decizia de a demara această construcție.  Este o investiție din câte am văzut într-un complex turistic care va ridica stacheta în ceea ce privește confortul și oferta pentru cei care aleg să vină la Ocnele Mari”, spune primarul Remus Sasu.

Stațiunea Ocnele Mari este atestată drept stațiune de interes local, cu specific balnear și se află în proceduri pentru a deveni stațiune turistică de interes național. Dar pentru a ajunge la acest prag trebuie indepolinite o serie de criterii din care numărul locurilor de cazare să ajungă la 500.

Ocnele Mari este una dintre cele mai vechi așezări de pe teritoriul țării noastre, fiind veche capitală a dacilor buri în antichitate și ulterior un oraș înfloritor economic în perioada romană. Asta grație resurselor de sare, orașul fiind așezat deasupra unui dintre cele mai mari filoane de sare din România.

În Evul Mediu, Ocnele Mari a fost oraș domnesc, cele mai multe biserici de aici au fost ctitorii ale voievozilor, inclusiv una este singurei regine din perioada medievală a Țării Românești, Ecaterina Salvaresso. Iar în perioada fanariotă, aici au fost și celebrele închisori unde lucrau deținuții, ocnașii.

În timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, naziștii au avut, spun legendele o fabrică în subteranele minelor de sare, existând o carte în acest sens. Iar în anii de început ai regimului comunist, aici a funcționat o închisoare pentru deținuții politici.

Spre finalul anilor 80, turismul a devenit o componentă importantă în această stațiune, baile cu sare și nămol sapropelică fiind recomandate ca tratament. Ocnele Mari devine stațiune în ultimii ani ai regimului comunist dar își peirde acest statut după 1990.

Aici au loc mai multe catastrofe ecologice în anii 2000 dar în paralel, odată cu crearea orașului subteran, turistic, Salina și prin preluarea celor două ștranduri, Ocnele Mari își recapătă statutul de stațiune turistică de interes local. Ceea ce ce creează o dinamică uriașă pe palierul investițiilor – pensiuni, case de vacanță, trasee turistice, echitație, parcuri de aventură, Ocnele Mari este astăzi una dintre stațiunile căutate la nivel național, mai ales în timpul verii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *