În stațiunea Băile Olănești s-a deschis oficial sezonul turistic pe anul 2026
A reînceput sezonul turistic la Băile Olănești, deja primele grupuri de turiști au revenit în stațiunea vâlceană, urmând ca până la Paște deja stațiunea să intre în ritmul normal.
”Luna ianuarie și februarie sunt luni ceva mai puțin turistice dar odată cu martie, primele grupuri ajung aici, prețurile sunt rezonabile, atât la cazări cât și la tratament. Treptat stațiune se reumple, prin parcuri, pe aleile de cură, magazine. În week-end vin și turiștii din Râmnicu Vâlcea sau din orașele vecine, primăvara aduce din nou viața turistică din Olănești. Sezonul 2026 a fost deschis oficial”, spune primarul Sorin Vasilache.
În acest an, oferta turistică a stațiunii este ceva mai amplă, având o nouă porțiune de drum asfaltată pentru cicloturism spre satul Tisa. Putând astfel forma un circuit.
În Băile Olănești, turiștii pot admira statuia micii sirene, sanatoriul 1 Mai, biserica lui Horea, lacul cu nuferi, castelul doctorului Hoenig, Turnul Medieval de la Schitul Bradu, Piatra Scrisă.
Stațiuna Băile Olăneşti este un brand la nivel național, Cu venituri de peste 40 milioane lei, la o populație de 5000 de locuitori, orașul de sub Parâng nu mai are nevoie de nicio prezentare. El este o carte de vizită, pentru orice turist din România. Iar anul trecut s-a văzut în cifre, aproape 80.000 de mii de turiști au fost aici prezenți.
”Stațiunea Băile Olănești se află în topul stațiunilor pentru sănătate din România și nu doar. Pentru că avem un flux din ce în ce mai mare de turiști străini. Majoritatea investitorilor merg azi pe principiul wellness și spa. Tot ce se deschide acum și la ce se lucrează vine în concordanță cu așteptările turiștilor. Vedem și evoluția categoriilor de turiști. Acum 10 ani, 90% dintre turiști erau pensionarii, cei care veneau prin programele sociale. Numărul acestei categorii de turiști s-a redus la jumătate, iar foarte mulți tineri dau persoane adulte vin aici pentru sănătate. Sunt manageri de companii, sunt angajați din companii, din corporații care fac un sejur de sănătate la Olănești. Vin pentru o terapie. Și asta normal că ridică standardele noastre ca stațiune”, spune primarul Sorin Vasilache
