Peste 1500 de gospodării din comuna Roșiile vor avea apă curentă

Dacă anul trecut, în comuna Roșiile, a demarat proiectul investițional pentru  11,3 km alimentare cu apă, 11,6 kilometri de canalizare și 1,3 kilometri de asfalt în satul Balaciu, anul acesta, pe 23 august, investiția se finalizează. Potrivit declarației primarului Doru Constantin Deaconu, constructorul se încadrează în termenul de execuție prevăzut și peste 1500 de gospodării vor avea apă la robinet cât mai curând. Edilul dorește extinderea rețelei de apă potabilă cu încă 23,5 km, iar a rețelei de canalizare cu 9,7 km, iar pentru aceste obiective a implementat încă 4 mari proiecte pe care le-a depus pentru obținerea de fonduri guvernamentale la Ministerul Dezvoltării.

”Am primit banii pe situații de urgență și vom reabilita cei 4,3 km, mai rămâne 1 km pentru care pregătim terasamentul și sperăm să reușim să reabilităm drumul până la Livezi. Am mai reparat diverse pe la cimitirul din satul Roșiile cu voluntari, am făcut o platformă de 100 mp unde se țin praznicele și dorim să facem un gard și o clopotniță. În altă ordine de idei, stăm foarte prost cu bugetul local și sperăm ca, după rectificare, să ne echilibrăm puțin, deoarece este la fel ca anul trecut și nu putem să suportăm majorările salariale. ”, a mai spus edilul.

Claudia POPA

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *