În Oteșani, a fost asfaltat un nou drum care deservește peste 50 de locuințe

În comuna Oteșani, primarul Mircea Oprișor se pregătește pentru recepția drumului Deasupra Morii din cătunul Bogdănești.

”Este vorba de un drum de 1 km lungime care deservește peste 50 de gospodării din cătunul Bogdănești. Era o prioritate pentru administrație, pentru că în ciudat pietruirii pe care o realizam an de an, drumul devenea impracticabil în sezonul ploios. Am reușit să facem și rigolele și în câteva zile vom face recepția”, spune Mircea Oprișor.

Sediul primăriei Oteșani se apropie de finalizare, o clădire complet reabilitată energetic, cu pompe de căldură, panouri fotovoltaice, potrivit primarului Mircea Oprișor, clădire va fi una complet autonomă energetic.

Anul trecut a fost asfaltata strada Chilia Mică, tot după ce au fost introduse rețelele de apă și canalizare.

Oteșani este o comună boierescă, una din cele mai nobile aşezări de Vâlcea. Acesta este Oteşaniul. Localitatea trovanţilor, un solfegiu al Luncavăţului, sprijinit de subcarpaţii Vâlcii. În ultimii ani, investitiile administraței Oprișor s-au concentrat prin promovarea localității, a potențialului, resurselor și a strategiei de dezvoltare, comuna Oteșani, fiind una cunoscută pentru geografia, relieful și particularitățile unei localități subalipine.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *