În Diculești, Armand Cupăreanu va depune extinderea rețelei de canalizare, etapa finală

La Diculești, primarul Armand Cupăreanu urmează să depună la guvern documentație pengtru extinderea rețelei de canalizare -etapa finală în toată localitatea.

”Astfel am avea ambele rețele atât cea de apă cât și cea de canalizare cu acoperire în toată comuna Diculești. Este un pas uriaș pentru atingerea normele de calitatea a vieții. Am finalizat modernizarea drumurilor și implementăm iluminatul electric, prin AfM, unde vom schimba 270 de lămpi și vom avea două puncte de telegestiune. Totodată lucrăm și la documentația pentru parcul fotivoltaic care să asigure cheltuielile cu energia eletcrică. Pe risc seismic depunem grădinița din localitatea”, precizează primarul Armand Cupăreanu.

Armand Cupăreanu consideră anul 2026, un an al stabilității și creșterii economice, prin prezența unor mari investiții în Diculești.

Două mari investiții private vor fi dezvoltate în comuna Diculești, ambele vor fi inițiate de un mare concern din industria agro -alimentară.

Comuna Diculești a reușit anul trecut să aducă venituri de aproape 9 milioane de lei în creștere față de anul trecut, grație unei bune colectări, a micilor agenți economici dar și unui mare concern agro-industrial.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *