Florian Vătafu: Clasa de mijloc va salva satul românesc; și în Voicești s-au mutat oameni cu venituri medii
Aglomerația orașelor, traficul, poluarea, nevoia de liniște, toastea împing sute de mii de români să abandoneze urbanul: să fugă la ţară, departe de aerul și zgomotul oraşelor. Tineri şi bătrâni deopotrivă caută o viaţă mai liniştită, în sate de munte ori în apropierea oraşelor.
Unul dintre zonele unde oamenii aleg să se mute, timid ca fenomen, este la început. Vorbim de comuna Voicești, unde primarul Florian Vătafu spune că apropierea de municipiul Drăgășani este un factor decisiv pentru cei care migrează la țară.
”O migraţie accelerată s-a înregistrat începând cu ultimii trei ani. E drept că mulți care au venit au rude, au moștenit o casă dar sunt și unii care sunt interesați de terenuri, mai ales spre malul Oltului. Potrivit celor mai recente date ale Institutului Naţional de Statistică, în anii anteriori peste 200.000 de români s-au mutat în zona rurală. Cei mai mulţi au avut aceleaşi motive să facă saltul dintre betoane: au fugit în natură, lăsând în urmă traficul, poluarea, apartamentele mici la bloc, traiul în comun pe scara de bloc, lipsa initimității. Au câştigat, în schimb, o viaţă într-un mediu mai curat, dar şi noi responsabilităţi. Concluzia este clară, in ce în ce mai mulţi români lasă oraşul pentru sat. Înainte se dezbătea frecvent depopularea zonelor rurale, în continuare o realitate, însă noile hotărâri vizavi de locuire, în special ale tinerilor, oferă o speranţă: că satele s-ar putea revigora la un moment dat. De aceea nu ne pierdem speranța”, spune primarul din Voicești.
E vorba de o clasă mijlocie, vine să precizeze edilul care enumeră nu mai puțin de 50 de noi gospodării care s-au format în ultimii 5 ani, la Voicești.
De aceea proeictele privind sistemul de canalizare, rețeaua de gaze sunt priorități pentru administrația din Voicești, edilul spune că probabil, pe viitor, zona va fi una cu un puternic conținut rezidențial.
Mutatul la țară a devenit mai mult decât un trend, a devenit un mod de viață, antreprenori, liberi profesioniști, free lanceri, corporatiți chiar l-au transformat într-o nevoie autentică. Cert e că săptămânal grupurile de Facebook ce adună pasionați de această idee se măresc cu aproximativ cinci sute – o mie de membri.
