Expoziție de artă plastică și fotografică în subteranele municipiului Râmnicu Vâlcea

O expoziție inedită se va deschide miercuri, în Rm. Vâlcea, odată cu inaugurarea parțială a pasajului pietonal din centrul municipiului. Cele două spaţii expoziţionale din pasaj, însumând 333 mp, au fost amenajate de Uniunea Artiştilor Plastici Vâlcea, în colaborare cu Fotoclubul ”Floarea de Colţ”, astfel că, la momentul deschiderii pasajului pietonal Cozia, trecătorii vor avea şi posibilitatea vizitării unor galerii de artă inedite conţinând artă plastică, artă fotografică sau prezentări de carte. Totodată, pasajul va fi mobilat şi cu sisteme de expunere şi promovare a firmelor din municipiu, în dorinţa unei mai bune populararizări a afacerilor locale. În pasaj, chiar de la inaugurare, va funcţiona un post permanent al Poliţiei Locale pentru preîntâmpinarea şi sancţionarea oricăror distrugeri.

Astfel, miercuri, 26 iulie, la ora 10.00, se va deschide parţial pasajul pietonal pe sub Calea lui Traian, parte din proiectul ”Reorganizarea şi amenajarea spaţiului public central”. Se va permite, într-o primă etapă, traficul pietonal pe intrările/ieşirile din zonele McDonald’s (acces spre Piaţa Centrală şi Galeriile de artă), Winmarkt Cozia (acces spre River Plaza Mall, str. Ştirbei Vodă şi Parc Zăvoi) şi Union Pub (acces spre Scuarul Revoluţiei).

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *