De 1 Martie, wi-fi gratuit în parcul central din Bălcești
Mărțișorul oferit de primarul Constantin Aleca locuitorilor orașului Bălcești este introducerea unei rețele gratuite wireless în parcul central al orașului. Astfel că, tinerii, și nu numai, pot petrece timpul liber pe băncile și aleile parcului sub razele soarelui de primăvară, comunicând prin intermediul internetului. Inițiativa edilului este una de laudă, având în vedere că, internetul este cea mai important mijloc de comunicare și informare în orice domeniu.
”În zilele noastre, internetul este cel mai utilizat mijloc de informare și comunicare. Cu ajutorul lui, putem obține informația dorită în cele mai diverse forme și în orice domeniu. Internetul face parte din viața cotidiană a celor mai mulți dintre noi și facilitează mijloacele de comunicare între persoane aflate oriunde în lume. De accea, m-am gândit ca, de 1 martie, de mărțișor, să avem în perimetrul parcului central wi-fi gratuit.”, a declarat primarul Constantin Aleca.
Claudia POPA
