Cu fonduri europene, comuna Mălaia va fi transformată într-o superbă stațiune montană
Primarul Gheorghe Dinculescu anunță investiții masive, cu fonduri europene, pentru transformarea comunei Mălaia într-o veritabilă stațiune montană.
”Avem deja vizita în teren pentru acest proiect care va modifica masiv fața comunei noastre. Drumuri, alei, parcuri, spații verzi, obiective turistice, reabilitări de lăcașe de cult, panouri informative, trasee turistice, regândirea centrului, hărți, punerea în valoare a patrimoniului acestei stațiuni. Cu bani europeni, Mălaia va deveni o adevărată stațiune de munte, una care va fi o destinație ideală de vacanță. O stațiune care se extinde pe toate axele. Chiar acum extindem rețelele electrice în Valea Mălăii, unde au apărut cabane, case de vacanță”, spune primarul Dinculescu.
Comuna Mălaia este una dintre cele mai frumoase destinații rurale din România, care, deține pe teritoriul său și cea mai înaltă cascadă din țara noastră. Tot în Mălaia se află 4 lacuri de acumulare, chei absolut spectaculoase și un Dino Park, foarte căutat de turiști. Tot aici se lucrează la un important obiectiv, unicat în lume și este vorba de Muzeul Fluierelor Lumii.
Așadar, Malaia este localitatea rurală care se luptă pe podiumul național ca destinației turistică, comuna vâlceană aflându-se în majoritatea clasamentelor pe una din cele 3 poziții, fiind considerată comuna cea mai frumoasă din România.
