Comuna Orlești a depus spre finanțare, șapte proiecte investiționale
Prioritățile primarului din comuna Orlești, Constantin Cîrstina, sunt modernizarea infrastructurii și ridicarea standardului de viață a comunității. Orleștiul este una din comunele care are apă, canal, străzi asfaltate, gaze și absolut toate utilitățile, instituții reabilitate, dar cu toate acestea edilul își dorește un plus valoare pentru comuna sa. Așadar, administrația publică locală a depus la Ministerul Dezvoltării Regionale un număr de șapte proiecte investiționale pentru a obține finanțare.
”Întrucât satele Scăioși și Aurești sunt sigurele care nu au alimentare cu apă și canalizare, am hotărât să asigurăm și acolo condițiile minim decente, iar pentru asta, proiectul depus conține alimentare cu apă, canalizare și stație de epurare, toate în valoare de 7.753.972 lei. De asemenea, celelalte proiecte privesc modernizarea drumurilor de interes local; amenajare trotuare și sisteme de colectare și dirijare ape pluviale; reabilitare și modernizare sediu primărie; lucrări de extindere și reabilitare rețea de iluminat public; modernizare drumuri de exploatare agricolă și un centru multifuncțional de servicii sociale.”, a declarat Constantin Cîrstina.
C.P.
