Biblioteca viitorului a fost deschisă în comuna Făurești

Proiectul „Biblioteci – Hub-uri de dezvoltare a competențelor digitale” este o inițiativă majoră în România, finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), care urmărește transformarea bibliotecilor publice în centre comunitare de învățare digitală.

Un astfel de proiect a fost implementat la Făurești, unde avem deja un adevărat centru de competențe digitale.

”România și-a propus să crească competențele digitale de bază ale cetățenilor de la 34.4% în 2022 la 80% în 2030 (conform Strategiei Europene în domeniul Digitalizării). În acest context, Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării, prin Investiția “Scheme de finanțare pentru biblioteci pentru a deveni hub-uri de dezvoltare a competențelor digitale”, și-a propus ca bazat pe rețeaua actuală a bibliotecilor publice să sprijine crearea unei rețea de hub-uri digitale care să faciliteze dezvoltarea competențelor digitale. Făureștiul a fost unul dintre aceste opțiuni și avem o bibliotecă a viitorului. Biblioteca noastră nu doar că a fost complet modernizată ci a fost dotată cu tehnologie modernă (calculatoare, imprimante 3D, tablete) și va oferi cursuri gratuite începând cu 2025-2026”, spune Marius Irimia, primarul din Făurești. 

Acest program vizează reducerea decalajului digital în rândul populației, oferind acces gratuit la educație digitală chiar și în comunitățile rurale sau mici.

Prin  acest parteneriat, hub-ul digital va deveni un punct de întâlnire al întregii comunități locale, punând la dispoziție spațiile și echipamentele IT achiziționate prin proiect. Rețeaua de parteneri, va putea contribui atât prin împărtășirea de idei, propuneri și bune practici, cât și prin organizarea de activități relevante pentru cetățeni.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *