Aproape 100 de miliarde de lei vechi investiți în infrastructura de drumuri din Păușești Otăsău
Un mare proiect de investitii a fost semnat marți de primarul comunei Păușești Otăsău care prevede reabilitarea totală a ultimelor drumuri principale din localitate, un proeict de aproape 100 de miliarde de lei vechi.
”Azi am semnat contractul care aduce cea mai mare investiție in comuna Pausesti ! Satele Buzdugan ( strada Principala și Lunca) Serbanesti ( principala) Pausesti Otasau( străzile Ursaresti, Valea Pietrarestilor , Bercesti și Grui) vor fi modernizate cu covor asfaltic nou , terasamente betonate, rigole betonate, doua poduri si sute de podete acces proprietăți , ziduri sprijin, marcaje rutiere si indicatoare de circulație, piste bicicleteetc. !! 96 miliarde lei vechi , valoarea estimată, urmează licitatia si speram ca in martie / aprilie sa dam ordinul de începere”, spune Cătălin Avan, edilul din Păușești Otăsău.
Ultimele drumuri de interes local care necesită intervenții vor fi reabilitate în regie proprie de către societatea aflată în subordinea primăriei, o societate care a terminat anul 2022 pe plus din punct de vedere financiar. Este una din societățile de acest gen, care ajută primăria la economii importante în cazul lucrărilor dar și o societate care are peste 45% lucrări cu beneficiari din mediul privat.
