Andrei Gheorghiu: A început o nouă sesiune parlamentară, cu aceleași mize mari
Astăzi începe o nouă sesiune parlamentară. Pentru mine și pentru USR, direcția e clară: reformă reală, protecție pentru cetățeni și stabilitate economică.
Suntem la guvernare, într-o coaliție în care schimbarea se face greu și, de multe ori, cu rezistență. Dar USR nu e acolo ca să conserve sistemul, ci ca să-l schimbe. Mai puțină vorbă, mai multă treabă. Asta așteaptă oamenii, și asta îmi propun să fac!
Prioritățile mele și ale USR în această sesiune:
– reducerea cheltuielilor inutile din administrația centrală și locală
– modificări ale legilor justiției
– reforma Romsilva: mai puțină birocrație, mai puțini șefi, mai multă eficiență
– adoptarea noii legi a apărării naționale
– desființarea instituțiilor care nu mai au nicio justificare
– codul urbanismului, cu reguli clare și predictibile
– stabilitate fiscală
– adoptarea legii femicidului
– creșterea deductibilității pentru pilonul III de pensii, la valoarea reală de azi
– facilități la angajare pentru tinerii care au trecut prin internship
– reguli fiscale stabile, fără surprize
– sprijin pentru industrii care pot reduce deficitul comercial
– listarea la bursă a unor pachete minoritare din companii de stat
– actualizarea pragului pentru mijloace fixe, blocat de peste 10 ani
Nu va fi ușor. Dar pentru asta ne-au trimis oamenii în Parlament: să facem reforme, nu să le amânăm.
Deputat,
Andrei GHEORGHIU
